Utracony dowód osobisty trzeba jak najszybciej zastrzec. Fot. obywatel.gov.pl
Utracony dowód osobisty trzeba jak najszybciej zastrzec. Fot. obywatel.gov.pl
Finanse osobiste Finanse osobiste
1780
BLOG

Co zrobić, gdy stracimy dowód osobisty?

Finanse osobiste Finanse osobiste Finanse Obserwuj temat Obserwuj notkę 17

Zgubiliśmy swój dowód osobisty albo został on nam skradziony? Jak najszybciej musimy go zastrzec w banku oraz zgłosić utratę w urzędzie gminy. Jeśli dokument został skradziony, czeka nas jeszcze wizyta na komisariacie policji. Im szybciej to zrobimy, tym większa szansa, że unikniemy kłopotów. 

Według najnowszego raportu infoDOK publikowanego regularnie przez Związek Banków Polski, codziennie do bazy Systemu Dokumenty Zastrzeżone trafia ponad 380 nowych zgłoszeń. Łącznie w latach 2008–2016 zostało w niej zarejestrowanych ponad milion utraconych dokumentów tożsamości. Niestety, mimo to rocznie dochodzi do 1,5–2 tys. prób wyłudzenia kredytów. W wielu przypadkach - z wykorzystaniem skradzionych dokumentów.

Dowód osobisty stanowi potwierdzenie naszej tożsamości, jak również naszego pochodzenia i obywatelstwa. Jest niezbędny przy zawieraniu umów i zaciąganiu zobowiązań. Jeżeli utracimy go, istnieje ryzyko, że trafi w niepowołane ręce, a to może wiązać się z przejęciem naszej tożsamości i wykorzystaniem go w celach wyłudzenia i kradzieży.

Zobacz też: Jak ustrzec się przed złodziejem tożsamości?

Co zrobić, gdy stracimy dowód osobisty?

  • Jeżeli jesteśmy przekonani, że dowód został nam skradziony, przede wszystkim należy zgłosić ten fakt na policji (jako potwierdzenie powinniśmy otrzymać pisemne zaświadczenie zgłoszenie kradzieży dokumentu). 
  • Niezależnie od przyczyny jego utraty, należy zgłosić ten fakt właściwemu organowi gminy lub w przypadku osób przebywających za granicą, placówce konsularnej. Wymóg ten reguluje ustawa z dnia 10 kwietnia 1974 roku o ewidencji ludności i dowodach osobistych.
  • Zagubienie dowodu można zgłosić w dowolnym urzędzie gminy. Po dokonaniu zgłoszenia otrzymuje się stosowne zaświadczenie o utracie dokumentu. Jest ono ważne do momentu wydania nowego dowodu. Wcześniejszy dokument zostanie unieważniony przez organ, w którym został wydany. Do urzędu należy udać się osobiście, a w składanym zawiadomieniu należy podać: imiona i nazwisko, adres zameldowania, imiona rodziców, nazwisko rodowe matki oraz dane organu, który wydał utracony dowód osobisty.
  • Skradziony lub zagubiony dowód powinniśmy też jak najszybciej zastrzec w banku. Może to być oddział naszego banku lub dowolna instytucja, która przyjmuje zgłoszenia od wszystkich. Zawsze aktualną listę znajdziemy na stronie http://dokumentyzastrzezone.pl. Na tę chwilę są to banki:
  • Bank BGŻ BNP Paribas 
  • Bank Gospodarstwa Krajowego
  • Bank Pocztowy
  • Bank Polskiej Spółdzielczości
  • Bank Zachodni WBK
  • Deutsche Bank
  • Eurobank
  • Getin Bank
  • PKO BP
  • Plus Bank
  • Santander Consumer Bank
  • SGB-Bank 
  • Dokumenty możemy również zastrzec za pomocą usługi Alert Strażnik Kredytu realizowanej przez Biuro Informacji Kredytowej za pośrednictwem strony bik.pl.

Utracony dowód jest zastrzeżony nie tylko w bankach

Po zgłoszeniu w banku informacja trafia do bazy Dokumentów Zastrzeżonych skąd jest przekazywana  do innych banków oraz instytucji korzystających z systemu. Są to m.in. operatorzy komórkowi, notariusze, hotele, wypożyczalnie, biura pośredniczące w sprzedaży i wynajmie nieruchomości

Warto pamiętać, że oprócz dowodu osobistego powinniśmy zastrzec (w przypadku utraty) również, paszport, prawo jazdy, a także karty płatnicze.

Jeżeli okaże się jednak, że nasza reakcja była zbyt impulsywna, a dowód nie uległ zagubieniu i udało nam się go odnaleźć, i tak nie możemy się nim dalej posługiwać. Należy dokument przekazać organowi wydającemu. Posługiwanie się nim po uprzednim zgłoszeniu kradzieży lub zagubienia jest niezgodne z prawem, za co grozi odpowiedzialność karna.


© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.


Blog o finansach osobistych prowadzony przez zespół Salon24. Tematyka: finanse osobiste, budżet domowy, oszczędzanie, podatki, emerytura. Zapraszamy też na stronę tematu Oszczędzanie na przyszłość.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka